 |
STIWOT Forum Forum van Stichting Informatie Wereldoorlog Twee
|
| Vorige onderwerp :: Volgende onderwerp |
| Auteur |
Bericht |
Nieuws Bot

Geregistreerd op: 15-11-2004 Berichten: 2809
|
Auteur: Nieuws Bot Geplaatst: Do Jul 23, 2009 10:23 am Onderwerp: Amsterdamse verzetsstrijder overleden |
|
|
Gepubliceerd op: 23 juli 2009
Door STIWOT-nieuwsredactie
De Amsterdamse verzetsstrijder en schrijver Tonny van Renterghem is op 19 juli 2009 op negentigjarige in Sequim in de Verenigde Staten overleden.
Van Renterghem volgde de opleiding aan de School Reserve Officieren der Cavalerie (SROC) in Amersfoort en later de officiersopleiding. Tijdens de Duitse aanval op Nederland was hij kornet en commandant van een peloton bij de Cavalerie, dat hij van 10 mei tot 14 mei 1940 aanvoerde bij man-tegen-man gevechten met Duitse parachutisten in de regio Den Haag.
Na de capitulatie sloot Van Renterghem zich aan bij de verzetsgroep de Ordedienst (OD). Zijn eerste schuilnaam was Louis Johannes Baerken. Vanwege zijn verzetsactiviteiten werd hij door de Duitsers ter dood te veroordeeld, maar hij wist te ontsnappen. Samen met de ondergedoken Duits Joodse regisseur dr. Ludwig Berger begon hij een ondergrondse toneelgroep aan de Vondelstraat in Amsterdam. Toen de OD in 1944 met de Binnenlandse Strijdkrachten (BS) samensmolt werd Van Renterghem chef-staf over het OD/BS Gewest 10-Z (Amsterdam-Zuid). Daarnaast was hij samen met Fritz Kahlenberg initiatiefnemer van De Ondergedoken Camera. Hij organiseerde de tentoonstellingen van deze illegale fotogroep.
Na de oorlog emigreerde Van Renterghem in 1948 naar Californië in de Verenigde Staten waar hij werkte als schrijver, cameraman, adviseur en assistent van de regisseur George Stevens Senior. Als topadviseur was hij betrokken bij de volgende films: The Diary of Anne Frank (1959), Jesus of Nazareth (1977) en The Greatest Story Ever Told (1956). Ook hielp hij het Simon Wiesenthal Center met de naspeuringen naar de beruchte nazi-misdadiger Josef Mengele.
Van Renterghem is getrouwd met de Amerikaanse schrijfster, actrice, zangeres en presentatrice Susanne Severeid, met wie hij tussen 1990 en 2000 in Zandvoort woonde en daarna weer in de Verenigde Staten. Tonny van Renterghem publiceerde in 1995 "When Santa was a Shaman - The Ancient Origins of Santa Claus and the Christmas Tree". In 1996 verscheen het boek ook in het Nederlands bij Uitgeverij Kosmos onder
de titel "Het geheim van Sinterklaas en de Kerstman". In 2010 zullen de (oorlogs)memoires van Van Renterghem gepubliceerd worden door Uitgeverij Conserve met als titel "De laatste huzaar".
Foto: copyright Susanne Severeid
Bron: Pauline Wesselink / Wikipedia _________________ De automatische nieuws-user van STIWOT |
|
|
| Naar boven |
|
 |
ik ben Michiel

Geregistreerd op: 17-1-2006 Berichten: 699 Woonplaats: Belgie
|
Auteur: ik ben Michiel Geplaatst: Do Jul 23, 2009 1:05 pm Onderwerp: |
|
|
Dat hij mag rusten in vrede. _________________ Fox killed in open Field!
"Geen enkele soldaat komt ongedeerd uit een oorlog" |
|
|
| Naar boven |
|
 |
muncio
Geregistreerd op: 25-10-2006 Berichten: 1185 Woonplaats: Leeuwarden
|
Auteur: muncio Geplaatst: Ma Jul 27, 2009 10:13 pm Onderwerp: |
|
|
| Rust in vrede, bedankt voor je heldendaden. |
|
|
| Naar boven |
|
 |
Bravo104
Geregistreerd op: 21-9-2009 Berichten: 2
|
Auteur: Bravo104 Geplaatst: Di Sep 22, 2009 9:50 pm Onderwerp: |
|
|
BOREEL! _________________ Pass it on. |
|
|
| Naar boven |
|
 |
pauline wesselink
Geregistreerd op: 12-1-2006 Berichten: 35 Woonplaats: Amsterdam
|
Auteur: pauline wesselink Geplaatst: Ma Mrt 29, 2010 7:51 pm Onderwerp: |
|
|
Hierbij hebben wij het bijzondere genoegen u uit te nodigen voor de presentatie
van het boek van
Tonny van Renterghem
De laatste huzaar
Verzet zonder kogels
Herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog
M.m.v. Susanne Severeid
Redactie Pauline Wesselink
De presentatie vindt plaats op maandag 26 april om 16.00 uur in het
Verzetsmuseum, Plantage Kerklaan 61-A in Amsterdam in aanwezigheid
van zijn weduwe en 34 jaar zijn levenspartner Susanne Severeid, die daarvoor
speciaal overkomt uit de Verenigde Staten.
Cor Suijk ontvangt het eerste exemplaar van De laatste huzaar.
Daarvoor wordt een dvd vertoond met een 22 minuten-durende documentaire
onder de titel De laatste huzaren te paard – 50 jaar geleden, herinneringen
van Tonny van Renterghem (1988).
Wij hopen dat u daarbij onze gast zult zijn. We stellen het op prijs als u ons
voor 22 april telefonisch of per mail kunt laten weten of wij voor u een
plaats moeten reserveren.
Merel en Kees de Bakker,
Uitgeverij Conserve
Meer informatie over het boek:
Uitgeverij Conserve, postbus 74, 1870 AB Schoorl.
Telefoon 072-509 3693, fax 072-509 4370
info@conserve.nl
website: www.conserve.nl - Nieuw (Nieuwe Uitgaven) _________________ auteur: Ik was een tijdje een ander (Conserve 1998)
medeauteur: Soldaat in verzet (Conserve 2004)
vertaler/redacteur: De laatste huzaar (Conserve 2010) |
|
|
| Naar boven |
|
 |
|
|
|
|
Je mag geen nieuwe onderwerpen plaatsen Je mag geen reacties plaatsen Je mag je berichten niet bewerken Je mag je berichten niet verwijderen Ja mag niet stemmen in polls
|
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
© 2000-2005, STIWOT. All Rights Reserved.
|